Kontakt

Kulturskolan finns i alla Stockholms stadsdelar. Vi har undervisning i egna lokaler men också i en skola nära dig. Hör av dig till oss om du har frågor och funderingar.

Snabbt och enkelt:

Titta gärna på vår sida om "Frågor och svar" innan du kontaktar oss.
Här har vi samlat svaren på de mest vanligafrågor som vi får in.

Frågor och svar  Till "Frågor och svar"  (nytt fönster öppnas)

 

karta över tunnelbanenätet och var Kulturskolan har sina lokaler
Kursbokning och fakturor

Telefon: 08-508 31 870

Öppettider vintertid (1 september - 30 april)
Måndag-torsdag kl 8.00-16.30
Fredag kl 8.00-16.00

Öppettider sommartid (1 maj - 31 augusti)
Måndag-torsdag kl 8.00-16.00
Fredag kl 8.00-15.00

Kontaktcenter har sommarstängt
från 22/6 klockan 16:00 till 31/7 klockan 08:00

E-post: kulturskolan@stockholm.se

Postadress:
Kulturförvaltningen
Att: Kulturskolan Stockholm 
Box 8100, 163 08 Spånga

Adresser, personer och lokaler

Kontakta Kulturskolan i den stadsdel kursen ges eller där du bor.

Bromma, Hässelby-Vällingby

vast.kultur@stockholm.se

Enhetschef

Birthe Andersson, 08-508 420 26, birthe.andersson@stockholm.se

Biträdande enhetschef

Patric Skog, 08-508 420 28, patric.skog@stockholm.se

Koordinator

Anna Häggbom, 08-508 420 29, anna.haggbom@stockholm.se

Adress till kontor

Kulturskolan Stockholm, Kapplandstrappan, 168 36 Bromma

Undervisningslokaler

Bibblerian, Hässelby torg 10, Hässelby
Hässelby torg 7, 2 tr, Hässelby
Kapplandstrappan, Brommaplan
+ ett flertal skolor inom området

Kungsholmen, Norrmalm, Spånga-Tensta, Rinkeby-Kista

Besöks- och postadress till kontor

Kulturskolan Stockholm, Mariebergsgatan 34, 112 19 Stockholm

E-post

nord.kultur@stockholm.se

Enhetschef

Lise-Lotte Axelsson, 08-508 318 39, lise-lotte.axelsson@stockholm.se

Biträdande enhetschefer

Lennart Wårdh, 08-508 318 24, lennart.wardh@stockholm.se
Annika Malmborg, 08-508 318 05, annika.malmborg@stockholm.se

Koordinator

Ivve Martinez, 08-508 318 15, ivve.martinez@stockholm.se
(tjänstledig nov-dec 2017)
Bengt Åslund, 08-508 318 07, bengt.aslund@stockholm.se

Undervisningslokaler

Blå huset, Tenstaplan 8, Tensta
Edvard Griegsgången 7, Husby
Mariebergsgatan 34, Kungsholmen
Odengatan 61C, Odenplan
+ ett flertal skolor i området

Östermalm, Södermalm, Skarpnäck

Besöks- och postadress till kontor

Besöksadress: Kulturskolan Stockholm, Fatburstrappan 3, Stockholm
Postadress: Kulturskolan Stockholm, Söderhallarna. Box 316, 118 72 Stockholm

E-post

ost.kultur@stockholm.se

Enhetschef

Marie Feldtmann, marie.feldtmann@stockholm.se

Biträdande enhetschefer

Maud Westbom, 08-508 318 95, maud.westbom@stockholm.se

Koordinator

Amanda Andersson, 08-508 318 92, amanda.k.andersson@stockholm.se

Undervisningslokaler

Allhelgonagatan 4 (Dans & Teater)
Fatburstrappan 3, hiss C, plan 7, Medborgarplatsen (Musik & Sång)
Lillåvägen 35, Bagarmossen (bildsalen har ingång Lagavägen 31)
Lugnets allé 86, Hammarby sjöstad
Lågskärsvägen 7, Kärrtorp
Ragvaldsgatan 14 (Unga Berättar), vid Slussen
Skeppargatan 60, Östermalm
+ ett flertal skolor i området

Enskede-Årsta-Vantör, Farsta + Resurscentret

Besöks- och postadress till kontor

Kulturskolan Stockholm, Högdalsgången 36, 124 54 Bandhagen

E-post

syd.kultur@stockholm.se

Enhetschef

Anna-Karin Nelzén, 08-508 465 28, anna-karin.nelzen@stockholm.se

Biträdande enhetschef

Jeanette Hagberg, 08-508 465 26, jeanette.hagberg@stockholm.se

Koordinator

Jon Halldén, 08-508 465 27, jon.hallden@stockholm.se

Resurscentret

08-508 465 27, kulturskolansresurscenter@stockholm.se

Undervisningslokaler

Farstagången 8, Farsta
Högdalsgången 36, Högdalen
Veterinärgränd 6, vid Globen
Årsta torg 5, Årsta
Önskehemsgatan 34, Högdalen
+ ett flertal skolor i området

Hägersten-Liljeholmen, Skärholmen, Älvsjö

Postadress

Bredäng: Kulturskolan Stockholm, Box 2064, 127 02 SkärholmenGröndal: Kulturskolan Stockholm, Box 44065, 100 73 Stockholm

Besöksadress till kontoret

Bredängstorget 8, Bredäng och Sjöbjörnsvägen 1, Gröndal

E-post

sydvast.kultur@stockholm.se

Enhetschef

Björn Ander-Andersson, 08-508 481 74, bjorn.ander-andersson@stockholm.se

Biträdande enhetschef

Marianne Clausén, 08-508 485 95, marianne.clausen@stockholm.se

Koordinator

Marita Laurén, 08-508 485 94, marita.lauren@stockholm.se

Undervisningslokaler

Bredängstorget 8, Bredäng
Riksdalervägen 4, Hägersten
Sjöbjörnsvägen 1, Gröndal
+ ett flertal skolor i området

El Sistema

Postadress till kontoret

Kulturförvaltningen, att: El Sistema, Box 8100, 163 08 Spånga

E-post

elsistema@stockholm.se

Enhetschef

Andreas Rosén, 08-508 318 14, andreas.rosen@stockholm.se

Biträdande enhetschefer

Lisa Sand, 08-508 318 60, lisa.sand@stockholm.se
Leili Falsafi, 076-123 17 51, leili.falsafi@stockholm.se

 

Enheten för kvalitetsutveckling och verksamhetsstöd

Enhetschef och presskontakt

Anders Elers Ivarsson, 08-508 318 55, anders.elers.ivarsson@stockholm.se

Chefsassistent

Sara Stawe, 08-508 318 50, sara.stawe@stockholm.se

Instrumentförrådet

Döbelnsgatan 89
Telefon: 08-508 318 27
E-post: instrumentforradet@stockholm.se

Kulturskolechef

Marion Hauge-Lindberg, 08-508 318 41, kulturskolechef@stockholm.se

Chefsassistent

Sara Stawe, 08-508 318 50, sara.stawe@stockholm.se

Kulturskolan i sociala medier

Du kan följa Kulturskolan i sociala medier. Vi finns på Facebook, Twitter och Instagram. Där får du den senaste informationen och du kan kommunicera med oss.
Facebook: facebook.com/KulturskolanStockholm
Twitter: @KulturskolanSth
Instagram: kulturskolansthlm
#Kulturskolansthlm

 

Säg vad du tycker

Hjälp oss förbättra och utveckla vår verksamhet genom att berätta för oss vad du tycker.
Tyck till! 

Uppdaterad