Kontakt

Kulturskolan finns i alla Stockholms stadsdelar. Vi har undervisning i egna lokaler men också i en skola nära dig. Hör av dig till oss om du har frågor och funderingar.

karta över tunnelbanenätet och var Kulturskolan har sina lokaler

Kursbokning och fakturor

Telefon: 08-508 31 870
Öppet måndag-torsdag kl 8.00-16.30 fredag kl 8.00-16.00
(vintertid 1 september - 31 maj)

Öppet måndag-torsdag kl 8.00-16.00 fredag kl 8.00-15.00
(sommartid 1 juni - 31 augusti)

E-post: kulturskolan@stockholm.se

Postadress:
Kulturförvaltningen
Att: Kulturskolan Stockholm 
Box 8100, 163 08 Spånga

Adresser, personer och lokaler

Kontakta Kulturskolan i den stadsdel kursen ges eller där du bor.

Bromma, Hässelby-Vällingby

vast.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Birthe Andersson 08-508 420 26
birthe.andersson@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Patric Skog 08-508 420 28
patric.skog@stockholm.se
Koordinator: Anna Häggbom 08-508 420 29
vast.kultur@stockholm.se
Adress till kontor: Kulturskolan Stockholm, Kapplandstrappan, 168 36 Bromma

Undervisningslokaler:
Kapplandstrappan, Brommaplan
Hässelby torg 7, 2 tr, Hässelby
Bibblerian, Hässelby torg 10, Hässelby
+ ett flertal skolor inom området

Kungsholmen, Norrmalm, Spånga-Tensta, Rinkeby-Kista

nord.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Lise-Lotte Axelsson 08-508 318 39
lise-lotte.axelsson@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Lennart Wårdh 08-508 318 24
lennart.wardh@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Annika Malmborg 08-508 318 05
annika.malmborg@stockholm.se
Koordinator: Ivve Martinez 08-508 318 15
ivve.martinez@stockholm.se
Adress till kontor: Kulturskolan Stockholm, Mariebergsgatan 34, 112 19 Stockholm

Undervisningslokaler:
Mariebergsgatan 34, Kungsholmen
Odengatan 61C, Odenplan
Blå huset, Tenstaplan 8, Tensta
Edvard Griegsgången 7, Husby
+ ett flertal skolor i området

Östermalm, Södermalm, Skarpnäck

ost.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Marie Feldtmann
marie.feldtmann@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Marianne Ericsson 08-508 318 94
marianne.e.ericsson@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Maud Westbom 08-508 318 95
maud.westbom@stockholm.se
Koordinator: Ulrika Roselius 08-508 318 92
ulrika.roselius@stockholm.se
Adress till kontor: Kulturskolan Stockholm, Fatburstrappan 3,11826 Stockholm

Undervisningslokaler: 
Fatburstrappan 3, hiss C, plan 7, Medborgarplatsen (Musik & Sång)
Allhelgonagatan 4 (Dans & Teater)
Lugnets allé 86, Hammarby sjöstad
Skeppargatan 60, Östermalm
Lillåvägen 35, Bagarmossen (bildsalen har ingång Lagavägen 31)
Lågskärsvägen 7, Kärrtorp
Ragvaldsgatan 14 (Unga Berättar), vid Slussen
+ ett flertal skolor i området

Enskede-Årsta-Vantör, Farsta + Resurscentret

syd.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Anna-Karin Nelzén 08-508 465 28
anna-karin.nelzen@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Jeanette Hagberg 08-508 465 26
jeanette.hagberg@stockholm.se
Koordinator: Jon Halldén 08-508 465 27
jon.hallden@stockholm.se
Resurscentret: 08-508 465 27 
kulturskolansresurscenter@stockholm.se
Adress till kontor:
Kulturskolan Stockholm, Högdalsgången 36, 124 54 Bandhagen

Undervisningslokaler:
Högdalsgången 36, Högdalen
Önskehemsgatan 34,Högdalen
Farstagången 8, Farsta
Veterinärgränd 6, vid Globen 
+ ett flertal skolor i området

Hägersten-Liljeholmen, Skärholmen, Älvsjö

 sydvast.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Björn Ander-Andersson 08-508 481 74
bjorn.ander-andersson@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Marianne Clausén 08-508 485 95
marianne.clausen@stockholm.se
Koordinator: Marita Laurén 08-508 485 94
marita.lauren@stockholm.se
Postadress:
Bredäng: Kulturskolan Stockholm, Box 2064, 127 02 Skärholmen
Gröndal: Kulturskolan Stockholm, Box 44065, 100 73 Stockholm
Adress till kontor:
Bredängstorget 8, Bredäng och Sjöbjörnsvägen 1, Gröndal

Undervisningslokaler:
Bredängstorget 8, Bredäng
Sjöbjörnsvägen 1, Gröndal
Riksdalervägen 4, Hägersten
+ ett flertal skolor i området

El Sistema

elsistema@stockholm.se

Enhetschef: Andreas Rosén 08-508 318 14
andreas.rosen@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Lisa Sand 08-508 318 60
lisa.sand@stockholm.se
Koordinator: Sara Stawe 08-508 318 50
sara.stawe@stockholm.se
Postadress:
Kulturförvaltningen, att: El Sistema, Box 8100, 163 08 Spånga

Enheten för kvalitetsutveckling och verksamhetsstöd

Enhetschef och presskontakt: Anders Elers Ivarsson
anders.elers.ivarsson@stockholm.se

Instrumentförrådet

Döbelnsgatan 89
Tfn: 08-508 318 27
instrumentforradet@stockholm.se

Kulturskolechef

Marion Hauge-Lindberg 08-508 318 41
kulturskolechef@stockholm.se

Chefsassistent: Sara Stawe 08-508 318 50
sara.stawe@stockholm.se

Kulturskolan i sociala medier

Du kan följa Kulturskolan i sociala medier. Vi finns på Facebook, Twitter och Instagram. Där får du den senaste informationen och du kan kommunicera med oss.
Facebook: facebook.com/KulturskolanStockholm
Twitter: @KulturskolanSth
Instagram: kulturskolansthlm
#Kulturskolansthlm

 

Säg vad du tycker

Hjälp oss förbättra och utveckla vår verksamhet genom att berätta för oss vad du tycker.
Tyck till!