SLUTSÅLT: Luciaföreställning i Stadshuset

Kulturskolan Stockholms omtyckta sagoföreställning "Himlen hänger stjärnsvart" spelas för sjätte året i rad! I detta luciafirande gestaltas en magisk saga med teatertexter som skrivits av Ulf Stark, en av Sveriges främsta barn- och ungdomsförfattare.

Föreställningen illustrerar den längsta natten. Natten då folktrons gamla väsen vaknar upp ur skrymslen och vrår. Det är den natt då skuggorna får liv, trollen slipper gömma sig för solen och den kalla isdrottningen och hennes hov härskar. Det är också natten då året vänder. Sankta Lucia kommer med sina välkända luciasånger och vi går mot ljusare tider.

Stämningsfulla sånger, pampiga orkesterstycken och dansande väsen blandas med spännande teaterkaraktärer på Luciafirandet i Stockholms stadshus. Med hundratals medverkande elever i åldrarna 8–22 år, boende i hela Stockholms stad, är det här en av de största luciaföreställningarna som går att se i huvudstaden.

Var: Stockholms stadshus
När: Tisdag den 12 december. Start klockan 19.30

Köp biljetter  Evenemanget är slutsålt

Stöd musikhjälpen  Hjälp oss hjälpa - Stöd vår insamling till Musikhjälpen

Uppdaterad