Demokrati <3 Kultur = Sant!

Den 17 december är det dags för Kulturskolans demokratidag – en dag där ord och estetiska uttryck blandas. En dag för och av unga mellan 13–22 år med inspirerande gäster. Välkommen!

Demokratidagen tar plats på Kulturskolan Kungsholmen och är fylld med inspiratörer från kulturvärlden. Vi inleder med en demokratiföreläsning för alla i orkestersalen och sedan får deltagarna välja mellan olika workshops och föreläsningar på plats. Det handlar om alltifrån dans och konst till spelskapande. Vi avslutar med en föreställning där de som vill är med och bidrar. Lunch finns för dig som anmält dig och fika finns till alla under hela dagen.

Tid: 17 december, 10–17.
Plats: Kulturskolan Kungsholmen, Mariebergsgatan 34 (Fridhemsplan, blå linje)

Visst låter det KUL? Anmäl dig via länken nedan.
Anmälan till Kulturskolans demokratidag

Kulturskolans demokratidag är en del av Kulturskolerådets arvsfondsfinansierade projekt Ungas inflytande i samarbete med Youth 2030 Movement.

Inbjudan till Kulturskolans demokratidag

Uppdaterad