Fritidsgårdskampen – gamingeventet som samlar ungdomar i Stockholm

Den 14 december anordnar Kulturskolan Stockholm och Inferno online Fritidsgårdskampen – ett stort gamingevent där barn och unga från fyra fritidsgårdar i Stockholm utmanar varandra i populära onlinespel. Tävlingen och gamingeventet tar plats i Inferno Onlines lokaler på Odenplan och sker i samarbete med Bandai Namco, Ubisoft, EA/DICE, Mi5 Communications – Warner Bros Games och Bitwave Games.

Fritidsgårdskampen är dels en turnering mellan fyra fritidsgårdar i Stockholm, dels ett öppet gamingevent med olika spelstationer. De fritidsgårdar som deltar är Ungdomens hus i Rinkeby, Folkets Husby, Tech Tensta och Aktivitetshuset Milot i Sundbyberg.

– Det känns så kul att vi kunnat få till det här samarbetet mellan Kulturskolan, fritidsgårdarna och gamingföretagen. Det här är verkligen ett lyxigt event där ungdomarna får träffa likasinnade och samtidigt få utmana varandra i alla roliga spel, säger Ibrahim Jallow, DJ och mediepedagog på Kulturskolan Stockholm.

De spel som ingår i Fritidsgårdskampen är FIFA, Call of Duty: Warzone och Super Smash Bros:Ultimate. Turneringens vinnare får fina priser från de respektive spelföretagen. Under eventet kommer det även finnas småstationer där ungdomarna kan spela spela Just Dance, MultiVersus, Need for Speed™ Unbound, Battlefield™ 2042, Wunderling DX. Priser delas ut för de bästa poängen inom respektive station.

Tid: 14 december, klockan 16–20
Plats: Inferno online, Odengatan 60

Uppdaterad