Samtliga evenemang ställs in / Canceled public events

(In English below) Kulturskolan ställer in samtliga evenemang. Detta gäller med omedelbar verkan och i dagsläget fram till och med 30 april. Detta gäller enbart planerade evenemang så som konserter, föreställningar, uppspel och vernissage. 🎭 Ordinarie kursverksamhet fortsätter i dagsläget precis som vanligt. Terminskurser och kortkurser pågår alltså enligt ordinarie schema.

Kulturskolan följde de rekommendationer som FolkhÀlsomyndigheten och Stockholms stads stadsledningskontor ger. Efter stadsledningens nya instruktioner har kulturdirektör Robert Olsson under mÄndagen den 16 mars tagit beslut om att alla evenemang inom Kulturskolan Stockholm stÀlls in med omedelbar verkan. Beslutet gÀller i dagslÀget fram till och med 30 april.

Vi undersöker om vissa evenemang kan ges digitalt som alternativ eller kan komma att genomföras vid senare datum och tillfÀlle.Information om detta ges dÄ lokalt gÀllande respektive evenemang.

Ordinarie verksamhet fortsÀtter i dagslÀget precis som vanligt.
Om viss undervisning stÀlls in blir elever och vÄrdnadshavare kontaktade gÀllande specifikt tillfÀlle enligt ordinarie rutin.

För frÄgor kan du vÀnda dig till den enhet dÀr gÄr och/eller till din lÀrare.
Se kulturskolan.stockholm.se/kontakt

 

Canceled public events at the Kulturskolan Stockholm

We have decided to ban public gatherings and public events with immediate effect until April 30th. This is an infection prevention measure due to the new corona virus.

The Kulturskolan Stockholm follows the government's decision as well as the recommendations made by the Public Health Authority. All events are therefore canceled with immediate effect but may take place at a later date and time.

At the moment all other activities will continue as usual.

For any futher questions, please contact the the department that your child goes to or your teacher. For contact - please visit:
Kulturskolan.stockholm.se/contact

Uppdaterad