Kom och testa på Kulturskolan!

Bildcollage av olika kulturskoleaktiviteter

I januari har vi öppet hus på flera platser runtom i staden för alla barn och unga som vill besöka oss och prova våra kurser. Är du sugen på att testa något nytt? Kulturskolan finns för alla barn och unga mellan 6 och 22 år. Välkommen till oss!

Under våra öppet hus finns möjlighet att prova på konst och media, musik och olika instrument, teater och dans. Eller varför inte delta på några av våra sing along med Tove och Lisa från Tvåornas kör klockan 15, 16 och 17 i Årsta den 16–18 januari?

Vi finns på flera platser runtom i Stockholm och har du inte möjlighet att besöka oss på öppet hus är du alltid välkommen till någon av våra lokaler för att fråga, titta och prata med oss. Under januari besöker vi även flera skolor och har skolföreställningar och berättar mer om våra kurser och fritidsaktiviteter.

Tid och plats för öppet hus i januari

  • Kulturskolan i Bredäng: lördag den 21 januari, klockan 12.30–15.30.
  • Kulturskolan i Bromma: onsdag den 18 januari, klockan 16–19.
  • Kulturskolan i Gröndal: onsdag den 18 januari, klockan 16–19.
  • Kulturskolan i Högdalen: måndag den 16 januari till onsdag den 18 januari, klockan 15–19.
  • Kulturskolan i Årsta: måndag den 16 januari till onsdag den 18 januari, klockan 15–19.

Under Kulturnatten den 22 april har vi även öppet hus på Kulturskolan i kungsholmen och södermalm.

Adresser och kontaktuppgifter till våra lokaler

Kontakt Kulturskolan

Kulturskolans kurskatalog

 

Uppdaterad