Riktlinjer upphör 9 februari 2022

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kommit med nya beslut kring riktlinjer som ska börja gälla från och med onsdag 9 februari. Vi har här samlat hur de nya riktlinjerna påverkar Kulturskolans verksamhet.

Kulturskolans ordinarie kursverksamhet startar den 24 januari 2022 och är i den form så som du bokat kursen; fysisk eller digital form.

Från och med 9 februari 2022 återgår vi helt utan restriktioner. Med det sagt vill vi inte att någon med symptom kommer till oss utan stannar hemma tills du är frisk och kan delta utan att smitta andra.

Ordinarie verksamhet

  • Välkommen om du känner dig helt frisk och fri från symptom. 

Vid evenemang

  • Stanna hemma vid symptom.

Fram till och med 8 februari gäller restriktionerna;

  • Kom bara till oss om du är frisk och fri från symptom.
    Stanna även hemma om någon i ditt hushåll är i karantän.
  • Håll avstånd till andra.
    För att minska trängsel i våra lokaler vill vi att du som lämnar, väntar och hämtar - gör så utanför våra lokaler. Vänta gärna utanför våra lokaler tills stax innan din kurs börjar och lämna när den är slut.
  • Tvätta händerna när du kommer och innan du lämnar oss för dagen.

Uppdaterad