Unga talanger intar Berwaldhallen 16 november

Den 16 november intar Stockholms Ungdomssymfoniorkester med David Björkman i spetsen Berwaldhallen för första gången. De bjuder på symfoni, tivoli och valthorn – ett framträdande med Jean Sibelius första symfoni, det sällan spelade Vaux-Hall av Ture Rangström och Richard Strauss första hornkonsert med Annamia Larsson som valthornssolist. Konferencier för kvällen är Stina Ekblad.

Stockholms Ungdomssymfoniorkester, SUSO, är en del av Kulturskolan Stockholm och en av Sveriges ledande symfoniorkestrar för ungdomar mellan 13–22 år. Sedan augusti leds orkestern av David Björkman – en av landets mest eftertraktade dirigenter med flera priser och samarbeten i bagaget. Nu intar orkestern och dirigenten Berwaldhallen för en första konsert tillsammans.

– Stockholms Ungdomssymfoniorkester har skolat många professionella musiker, så det är verkligen framtidens musiker vi kommer att få se i Berwaldhallen den 16 november. Jag är glad och stolt över att få leda en grupp ungdomar med en så stor musikalitet och passion till musiken, säger David Björkman, dirigent.

Det blir en stor festkväll den 16 november på Berwaldhallen. Centrala Orkestern, Kulturskolan Stockholms yngre symfoniorkester, inleder konserten. Även här samlas unga musiker från hela Stockholm och i orkestern musicerar ungdomar i åldrarna 12–16 år från Skärholmen, Farsta, Järva och Kungsholmen tillsammans. Under ledning av dirigent Kajsa Ekström inleder Centrala Orkestern kvällen, för att sedan lämna över till Stockholms Ungdomssymfoniorkester.

Boka din biljett till konserten på Berwaldhallens webbsida.

Mer om konserten och biljettbokning.

Om konserten

Musik

  • Vaux-Hall, Ture Rangström
  • Konsert för valthorn nr. 1 Ess-dur, Richard Strauss
  • Symfoni nr. 1 E-moll, Jean Sibelius

Medverkande

  • Stockholms Ungdomssymfoniorkester, SUSO
  • Annamia Larsson, valthorn
  • David Björkman, dirigent
  • Stina Ekblad, konferencier
  • Centrala Orkestern, orkesterskolan El Sistemas Stockholms symfoniorkester
  • Kajsa Ekström, dirigent

Uppdaterad