Kontakt

Kulturskolan finns i alla Stockholms stadsdelar. Vi har undervisning i egna lokaler men också i en skola nära dig. Hör av dig till oss om du har frågor och funderingar.

Hitta svaret själv!

Titta gärna på vår sida om "Frågor och svar" innan du kontaktar oss.
Där har vi samlat svaren på de mest vanliga frågorna som vi får.

Frågor och svar  Till "Frågor och svar"  (nytt fönster öppnas)

 Karta med kulturskolans lokaler markerade


Kontakta oss

Stadsbild

För frågor kring kursbokning och fakturor

Telefon: 08-508 318 70

Öppettider vintertid (1 september–30 april)
Måndag–torsdag: 8.00–16.30
Fredag: 8.00–16.00

Öppettider sommartid (1 maj–31 augusti)

Måndag–torsdag: 8.00–16.00
Fredag: 8.00–15.00

E-post: kulturskolan@stockholm.se

Postadress:
Kulturförvaltningen
Att: Kulturskolan Stockholm 
Box 8100, 163 08 Spånga

Kulturskolan i sociala medier

Du kan följa kulturskolan i sociala medier. Vi finns på Facebook, Twitter och Instagram. Där får du den senaste informationen och kan kommunicera med oss.
Facebook: facebook.com/KulturskolanStockholm
Twitter: @KulturskolanSth
Instagram: kulturskolansthlm
Följ och använd gärna hashtag: #Kulturskolansthlm
Facebook InstagramTwitter

Säg vad du tycker

Hjälp oss förbättraoch utveckla vår verksamhet genom atte-posta dina synpunkter. Tyck till om kulturskolan!

Adresser, personer och lokaler

Kontakta kulturskolan i den stadsdel kursen ges, eller där du bor.

Plats: Bromma Bromma

br.kulturskolan@edu.stockholm.se

Enhetschef

Anna Rönnlund, 08 – 508420 26, anna.ronnlund@edu.stockholm.se
Anna svarar för verksamhetsfrågor i Bromma. Se fler stadsdelar nedan.

Koordinator

Felicia Malmqvist, 08-508 420 29, felicia.malmqvist@edu.stockholm.se
Felicia svarar för administrativa frågor i Bromma. Se fler stadsdelar nedan.

Adress till kontor

Kulturskolan Stockholm, Kapplandstrappan, 168 36 Bromma

Adress till undervisningslokaler

Kapplandstrappan, Brommaplan
+ ett flertal skolor inom området

El SistemaEl Sistema

Postadress till kontoret

Kulturförvaltningen, att: El Sistema, Box 8100, 163 08 Spånga

E-post

elsistema@edu.stockholm.se

Enhetschef

Andreas Rosén, 08-508 318 14, andreas.rosen@edu.stockholm.se

Biträdande enhetschef

Leili Falsafi, 076-123 17 51, leili.falsafi@edu.stockholm.se

Koordinatorer

Edward Rostron, 08-508 318 60, edward.rostron@edu.stockholm.se
Martina Graus, 08-508 315 59, martina.graus@edu.stockholm.se

Plats: Enskede–Årsta–Vantör, Älvsjö + ResurscentretEnskede–Årsta–Vantör, Älvsjö + Resurscentret (Linde)

Besöks- och postadress till kontor

Kulturskolan Stockholm, Högdalsgången 36, 124 54 Bandhagen

E-post

eavarc.kulturskolan@edu.stockholm.se

Enhetschef

Anna-Karin Nelzén, 08-508 465 28, anna-karin.nelzen@edu.stockholm.se

Koordinatorer

Jenny Viper, 076-1294723, jenny.viper@edu.stockholm.se
Anna Ohlsson, 076-1294782, anna.ohlsson@edu.stockholm.se

Resurscentret

rc.kulturskolan@edu.stockholm.se

Samordnare

Anna Östlund, 076 -123 18 00, anna.ostlund@edu.stockholm.se

Undervisningslokaler

Högdalsgången 36, Högdalen
Veterinärgränd 6, Linde (T-banestation Globen)
Årsta torg 5, Årsta
Önskehemsgatan 34, Högdalen
+ ett flertal skolor i området

Platsikon Farsta och SkärpnäckFarsta och Skarpnäck

Besöks- och postadress till kontor

Lillåvägen 35, Bagarmossen

E-post

fs.kulturskolan@edu.stockholm.se

Enhetschef Farsta-Skarpnäck

Johanna Dahlström Johnsson, +46 76-123 17 99, johanna.dahlstrom.johnsson@edu.stockholm.se

Koordinator

Elin Hägglund, 08-508 317 47, elin.s.hagglund@edu.stockholm.se
Viveka Vidhammer, 076-129 47 89, viveka.vidhammer@edu.stockholm.se

Adress till undervisningslokaler

Lillåvägen 35, Bagarmossen (bildsalen har ingång Lagavägen 31)
Lågskärsvägen 7, Kärrtorp
Farstagången 8, Farsta
+ ett flertal skolor i området

Plats: Hägersten–Liljeholmen, SkärholmenHägersten–Liljeholmen och Skärholmen

Postadress

Kulturskolan Stockholm, Box 2064, 127 02 Skärholmen

Besöksadress till kontoret

Bredängstorget 8, Bredäng och Sjöbjörnsvägen 1, Gröndal

E-post

hls.kulturskolan@edu.stockholm.se

Enhetschef

Sebastian Printz, 08-508 481 74, sebastian.printz@edu.stockholm.se

Koordinator

Marita Laurén, 08-508 485 94, marita.lauren@edu.stockholm.se
Annasara Yderstedt Karlsson, 08-508 317 37, annasara.yderstedt.karlsson@edu.stockholm.se

Adress till undervisningslokaler

Bredängstorget 8, Bredäng
Riksdalervägen 4, Hägersten
Sjöbjörnsvägen 1, Gröndal
+ ett flertal skolor i området

Plats: Hässelby–VällingbyHässelby–Vällingby

hv.kulturskolan@edu.stockholm.se

Enhetschef

Patric Skog, 08-508 420 28, patric.skog@edu.stockholm.se

Koordinator

Marianne Clausén, 08-508 485 95, marianne.clausen@edu.stockholm.se

Adress till kontor

Kulturskolan Stockholm, Pajalagatan 10, Vällingby

Adress till undervisningslokaler

Bibblerian, Hässelby torg 10, Hässelby
+ ett flertal skolor inom området

Plats: Kungsholmen, NorrmalmKungsholmen och Norrmalm

Besöks- och postadress till kontor

Kulturskolan Stockholm, Mariebergsgatan 34, 112 19 Stockholm

E-post

kn.kulturskolan@edu.stockholm.se

Enhetschef

Camilla Freedman, 08-508 318 39, camilla.freedman@edu.stockholm.se

Koordinator

Ivve Martinez, 08-508318 15, ivve.martinez@edu.stockholm.se
Hanna Hjälte, 076-123 17 90,
hanna.hjalte@edu.stockholm.se

Adress till undervisningslokaler

Mariebergsgatan 34, Kungsholmen
Odengatan 61C, Odenplan
+ ett flertal skolor i området

Plats: Spånga–Tensta, Rinkeby–KistaSpånga–Tensta och Rinkeby–Kista

Besöks- och postadress till kontor

Kulturskolan Stockholm, Edvard Griegsgången 11, 164 32 Kista

E-post

strk.kulturskolan@edu.stockholm.se

Tf Enhetschef

Elinor Forsheden Sidoli, 08-508 318 24, 076-123 18 24
elinor.forsheden.sidoli@edu.stockholm.se

TF Koordinator

Christer Nygren, 08-508 318 38, 076-123 18 38

christer.nygren@edu.stockholm.se

Adress till undervisningslokaler

Blå huset, Tenstaplan 8, Tensta
Edvard Griegsgången 11, Husby
Gröna Huset, Rinkebystråket 53
+ ett flertal skolor i området

Plats: Östermalm, SödermalmSödermalm och Östermalm

Besöks- och postadress

Besöksadress: Medborgarhuset plan 6, Medborgarplatsen 6, Stockholm
Postadress: Kulturskolan Stockholm, Folkungagatan 45, 118 26 Stockholm
Leveransadress: Kulturskolan Medborgarhuset, Noe Arksfaret 6.
(Ring alltid innan ankomst för leverans).

E-post

so.kulturskolan@edu.stockholm.se

Enhetschef Östermalm och Södermalm

Anna-Lena Frölund, 08-508 318 94, 076-123 18 94, 
anna-lena.frolund@edu.stockholm.se

Koordinatorer

Despina Eftychiadou, 08-508 318 92, 076-123 18 92, 
despina.eftychiadou@edu.stockholm.se

Åsa Kalzén, 076-129 22 82, asa.kalzen@edu.stockholm.se
Ej för elev- eller bokningsrelaterade ärenden

Adress till undervisningslokaler

Medborgarhuset, Medborgarplatsen 6, 6 tr.
Lugnets Allé 86, Hammarby Sjöstad

+ ett flertal skolor i området

Kvalitetsenheten Kvalitetsenheten

Enhetschef

Anders Elers Ivarsson, 08-508 318 55, anders.elers.ivarsson@edu.stockholm.se

Instrumentförrådet

Döbelnsgatan 89 Telefon: 08-508 318 27
E-post: instrumentforradet@edu.stockholm.se

Utvecklingsenheten Utvecklingsenheten

Intern och extern (nationell och internationell) omvärldsbevakning. Planering och implementering av nya arbetssätt inom hela Kulturskolan Stockholm. Ledning och uppföljning av nationella och internationella bidragsfinansierade projekt.

Enhetschef

Peter Åkerberg, 08-508 336 25, 076-123 36 25, 
peter.akerberg@edu.stockholm.se

 Unga Berättar

Tf Enhetschef

Johan Westerlund, 08-508 318 35, johan.westerlund@edu.stockholm.se

 

Kulturskolechef Kulturskolechef

Jelena Veljkovic, 08-508 317 44, kulturskolechef@edu.stockholm.se

 

Verksamhetschef Verksamhetschef

Birthe Andersson, 08-508 317 45, +46 76 123 17 45 
birthe.andersson@edu.stockholm.se

 

Presskontakt Presskontakt

Carolina Ekeus, 08-508 318 80, +46 76 123 18 80
carolina.ekeus@stockholm.se

Uppdaterad